ÇEVRECİLERDEN AĞAÇLARA REKLAM TEPKİSİ ADANA ÇEVRE VE ARBORETUM DERNEĞİ BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU, AĞAÇLARA REKLAM AFİŞİ ASMAK İÇİN ÇAKILAN ÇİVİLERİN VE YAPIŞTIRICILARIN, BAKTERİ-VİRÜS ÜREMESİNE, HAŞERE ÇOĞALMASINA, AĞAÇLARIN BESİN İLETİM DEMETLERİNİN ZARAR GÖRMESİNE VE TUTKAL NEDENİYLE ZARARLILARIN GÖVDEYE YAPIŞMASINA NEDEN OLDUĞUNU BELİRTTİ

Çevreciler ağaçlara asılan afişlerden şikayetçi

Adana Çevre ve Arboretum Derneği Başkanı Zeynep Çavuşoğlu, ağaç gövdelerine çakılan çivi ve sürülen yapıştırıcıların ağaçlara ciddi zararlar verdiğini belirterek, yetkililerden bir sonraki seçim döneminde partilerin ağaçlara reklam afişi çakıp, yapıştırmasına yönelik bir düzen getirilmesini istedi.

Dünya Çevre Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, “Hızlı kentleşmenin kentimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında, güzel şeyler de olmaktadır” diyerek, geçtiğimiz Nisan ayında sokaklardaki narenciye ağaçlarının kokularının tüm dünyaya duyurulmasını sağlayan Portakal Çiçeği Karnavalı’nı işaret etti.
Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ardından kent sokaklarında jakaranda, akasya ve zakkum ağaçlarından yayılan kokuların hakim olduğunu söyleyen Zeynep Çavuşoğlu, kente değer katan herkesin emeklerine teşekkür etti. Tam da bu süreçte seçim dönemine girilmesi nedeniyle bulvarlardaki çok sayıda ağacın üzerine çiviyle reklam afişi çakıldığını veya yapıştırıcıların kullanıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Tabii ki de reklam unsurları kullanılacaktır fakat çakılan çivilerin yerinde bakteri ve virüsler üreyebiliyor. Haşereler çoğalıyor, ağaçların besin iletim demetlerine zarar veriyor. Aynı şekilde gövdelerindeki tutkal kalıntıları da zararlıların gövdeye yapışmasına neden oluyor. Terence McKenna’nın güzel bir sözü var, ‘Doğa dilsiz değil; İnsan sağır.’ Yetkililerimizden bir sonraki seçimlerde veya başka organizasyonlarda bu konuya bir düzen getirmelerini önemle rica ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz