Beşiktaş sahilinden çıkanlar ‘pes’ dedirtti!

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) tarafından Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 89’uncu yıldönümü çerçevesinde Beşiktaş sahilinde dalgıçlar tarafından temizlik yapıldı. Temizlik sonucu denizden çıkanlar görenlere “pes” dedirtti.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) tarafından Beşiktaş Belediyesi ve Deep Dream Dalış Okulu işbirliği ile İstanbul Akvaryum’a bağlı gönüllü dalgıçların desteğiyle Denizden Çıkaracaklarımız Yine Görenleri Şaşırtacak etkinliği düzenlendi. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 89’uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında hazırlıklarını tamamlayan dalgıçlar, denize girdi. Denizde yarım saat temizlik yapan dalgıçların denizden çıkarttıkları pes dedirtti. Yüzlerce cam şişe, onlarca teneke kutu, boru, jilet, cep telefonu gibi araç gereçler dalgıçlar tarafından denizden çıkarıldı. Denizde bulduklarını bir çuvala koyan dalgıçlar, bulduklarını sahilde bekleyen ekiplere teslim etti.

“DENİZİ KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Temizliğin ardından denizden çıkan dalgıç Bülent Tüzel, Beşiktaş sahilinin diğer iskele ve bölgelere göre temiz kaldığını belirterek “Sanırım daha evvel çalışma yapılmıştı ondan kalan artıklar ama tabi aşağıdaki bitki örtüsü maalesef yok denecek kadar az. Canlı yok, devletin açıklamalarında 130 tür canlı yok olmuş. Biz de elimizden geldiği kadar denizi korumaya çalışıyoruz. Amacımız bunu tüm halkla paylaşmak” dedi.

Dalgıçların bulduklarını karada bekleyen ekiplere teslim etmelerinin ardından ekipler, çuvaldakileri yere dökerek sergiledi. Çuvalların boşaltılması esnasında yere düşen yengeç ve diğer canlı çeşitleri tekrar denize atıldı. Bir süre sonra denizden çıkartılan malzemeleri incelemeye gelen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da eldiven giyerek, malzemeleri inceledi. Başkan Hazinedar denizdeki malzemelerle dolu olan çuvalı boşalttığı esnada yere düşen deniz canlılarını alarak denize attı.

Denizden çıkarılan malzemeleri bir süre daha inceleyen Başkan Hazinedar, “İstanbul’un en önemli noktası Beşiktaş’tır. Burada bayramı kutlarken vereceğimiz en önemli mesaj yaşam kalitemizi artıracak olan deniz temizliğidir. Açıkçası her geçen gün denizlerdeki canlı popülasyonu ve çeşitliliğinin azaldığına tanık oluyoruz. Ben Dünya Çevre Günü’nde Ortaköy’de dalış yapmıştım. Denizlerimiz akıntıların olmasına rağmen ciddi bir kirlilik yaşıyoruz. Her geçen gün azalma var. Bu hiç şüphesiz hayatımızı ve yaşamımızı tehdit ediyor. Buna dair bir vurgu hem de ulusal denizciliğin önemine ekonomik kalkınma da, limanların ve denizciliğin önemine dair bir mesaj vermeye çalıştık.”
 

DOĞAN CAN CESUR- TUGAY SADAY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz