Bağpınar Köyü muhteşem bir camiye kavuştu

2009 yılında yapımına başlanan Bağpınar köyü camisi yapılan törenle ibadete açıldı.

MUSTAFA KARAGÖL
TOKAT

Cami açılışına, kendisi de Bağpınarlı olan AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Erbaa Kaymakamı Erdal Çakır, Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Erbaa İlçe Müftüsü Mehmet Ceylan, Bağpınar köyü muhtarı Mithad Yılmaz ve köy sakinleri katıldı.

Köyde hayatını kaybedenler ve şehitleri için yapılan saygı duruşu, dualar ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Erbaa İlçe Müftüsü Mehmet Ceylan ilk konuşmayı yaptı. Ceylan yaptığı konuşmada, “Caminin yapımına 2009 yılında başlandı ve 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. Cami 450 metrekare açık alan 180 metrekare kapalı alan üzerine inşa edildi. Cami çağımızın en son inşaat teknikleriyle yapıldı. Camide aynı anda 500 kişinin ibadet edebilecek. Böyle bir caminin Bağpınar köyünekazandırılması aşamasında her kimin bir katkısı varsa onlara bu camide yapılacak ibadetler kadar sevap verilecektir. Zaten bu yardımı yapanların da bunu hesap ederek yaptıklarına eminim” diyerek bu eserle gurur duyduklarını ifade etti.

Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak açılış sırasında yaptığı konuşmada, “Kardeşlik hukukunun en güzel yaşandığı mekanlardan birinin camiler olduğunu belirtmekte fayda var. Hz. Peygamberin mescitleri her zaman önemsediğini, camilerin birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın merkezi olduğunu her zaman ifade etti. Cami tabirinin bizim milletimiz tarafından kullanıldığını, anlamının müminleri cem eden toplayan ibadet edilen yerdir. Milletimizin de bir olsun, beraber olsun, büyük olsun, güçlü olsundiye mabedine cami adını verdiğini biliyoruz. Cami içerisinde senlik, benlik yok. Çekişmeye, dargınlığa kırgınlığa yer olmadığı aşikar. O nedenle caminin yapımında maddi-manevi katkısı olan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum” diyerek, Bağpınar köyü sakinlerine hayırlı uğurlu olmasını, birlik ve beraberliğe vesile olmasını diledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Tokat Milletvekili Zeyid Aslan ise yaptığı konuşmada, “Doğup büyüdüğüm köyümde caminin açılışında bulunmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Caminin yapımında köyde ve köy dışında yaşayan herkesin büyük katkısı olduğunu da biliyorum. Camimizin yapımında emeği geçen tüm köylülerime ve köyümüz dışında da katkı verenlere teşekkür ediyorum. Üstelik de camimizin açılışının Kutlu Doğum Haftası’na gelmesi de ayrıca bizleri sevince gark etti” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Tokat Valisi Şerif Yılmaz ise konuşmasında şunları söyledi: “İçinde yaşadığımız Kutlu Doğum haftasında güzel bir günü sizinle birlikte yaşıyoruz. Öncelikle Kutlu Doğum Haftanızı tebrik ediyorum. Değişik vesilelerle Bağpınar Köyü’ne geldiğimizde burada küçük bir cami olduğunu gördük, cami cemaate yetmiyordu. Kısa sürede yeni bir caminin yapılıp ibadete açılmasından dolayı mutluluk duydum. Camiler birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin, millet olarak bir arada yaşadığımızana unsurlarından bir tanesidir. İnsanlarımız hayır etme yarışındalar. Ağırlıklı olarak hayırseverlerimizin katkısıyla bu cami yapıldı. Devlet olarak, millet olarak bir arada yaşamak istiyorsak bizi bir arada tutan değerleri muhafaza edip, geleceğe taşımamız gerekiyor. Önemli olan bina olarak cami yapmak değildir. Camilerin ziyneti cemaattir. Buna özellikle gençlerimizin dikkat etmesi lazım. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımız Kutlu Doğum Haftasında “Kardeşlik” temasını seçmiştir. Kardeşliğimizin,birliğimizin ana unsuru olan böyle eserlere destek veren herkese, camimizin yapımından bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bağpınar köyü muhtarı Mithad Yılmaz ise yaptığı açıklamada, “Köyümüze yaptırdığımız camimizin açılışına katılan başka köylümüz olan milletvekilimiz Zeyid Aslan’a, Tokat Valimiz Şerif Yılmaz’a, il ve ilçe müftülerime çok teşekkür ediyorum. Bu caminin yapımıyla birlikte köyümüz kendisine yakışan bir ibadethaneye kavuştu. Bizler bunun sevincini ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz